Petr Mára: San Francisco mám moc rád a když má člověk možnost navštívit jedno místo několikrát za sebou, už se tam začne cítít trochu jako doma

Novopečený otec Petr patří do skupiny lidí, kteří preferují dovolenou v teple a u moře. Ať je zima nebo teplo, Petr si vždy vybírá atraktivní místa s teplotou 30°C+. Dovolenou užívá jak se patří, a to buď aktivním nicneděláním, nebo aktivním sportováním. Objevování a učení se nových věcí je Petrova záliba, a tak na svých dovolených využívá jakoukoli příležitost k potápění nebo plachtění.

Petr MáraPetr Mára (*1978), majitel, manažer, školitel a novinář, žije trvale v Praze. Jezdí autem značky Škoda Octavia a vysněné auto ještě zatím nenašel. Mezi jeho nejoblíbenější značky patří Apple, Icebreaker, Camper. Na své prozatím neuskutečněné vysněné cestě by vzdušnou čarou urazil zhruba 50 189 km. Navštívil by rád především Bahamy a Sicílii.

.

Jaká byla vaše dosud nejkrásnější dovolená?

Určitě Mauricius, jednak je na tomto místě úžasná příroda a podvodní krásy a v mém případě tato dovolená byla spojena i se svatbou, kterou jsme na tomto ostrově měli. Pro mě osobně nezapomenutelný zážitek.

Vyberte 10 míst, která byste navštívil na cestě kolem světa…

Bahamy (Dean’s Blue Hole), Sicílie, Mexiko (Gulf of California), Austrálie (Great Barrier Reef), Reunion, Nový Zéland, Havaj (Maui), Hong Kong, Indonésie, Boston.

… a my vám ukážeme, co byste mohl vidět

Zdroje fotografií (photocredit): 1. Bahamy, 2. Bahamy, 3. Sicílie, 4. Mexiko, 5. Sydney, Austrálie, 6. Great Barrier Reef, Austrálie, 7. Reunion, 8. Nový Zéland, 9. Havaj, 10. Hong Kong, 11. Indonésie, 12. Boston.

Kde jste byl na dovolené naposledy a kam se chystáte příště?

Poslední dovolenou jsme měli na Maledivách a plánů na další je řada, otázkou je, kam zvládne doletět náš dvouměsíční syn. Buďto zůstaneme v okolí Středozemního moře, nebo bychom vyzkoušeli kombinaci FloridaBahamy. Na Bahamách je Dean’s Blue Hole, cca 200 metrů hluboká jáma, která slouží k řadě závodů ve freedivingu. Rád bych se tam jednou zanořil – alespoň pár desítek metrů.

Jaká byla vaše nejzajímavější pracovní cesta?

Určitě spojená s Apple, čili San Francisco, Silicon Valley a konference Macworld. San Francisco mám moc rád a když má člověk možnost navštívit jedno místo několikrát za sebou, už se tam začne cítít trochu jako doma. Zajdete do stejné kavárny, už víte, jaká bude snídaně v tom malém bistru na rohu.. a tak podobně. Na San Franciscu mě osobně nejvíc přitahují lidi, z pohledu Ameriky je to jiná mentalita, uvolněná, otevřený přístup k novým věcem.. kreativní prostředí.

Jaký byl váš nejhorší zážitek z cest?

Vyloženě špatnou dovolenou jsem nezažil, ale určitě se snažím vyhýbat lokalitám s horší hygienou. Egypt je z hlediska potápění skvělé místo, ale rád bych si jej užil i bez přemýšlení nad tím, co aktuálně konzumuji a jaké to bude mít následky.

Jak a podle čeho vybíráte dovolenou?

Z výše uvedeného je asi patrné, že jsem já i moje žena spíše zaměřeni na teplo a moře, tudíž je pro mě primární nalézt zajímavou lokalitu, kde se dá potápět a odpočívat. To vyplyne na základě doporučení kamarádů, článků či recenzí na internetu.

Se kterými cestovními kancelářemi, popř. leteckými přepravci jste byl velmi spokojen?

Německá Lufthansa mi připadá kvalitní, nikdy jsem neměl problém s ČSA, hodně se mi líbil přístup Air Mauritius. Spíše negativní zkušenost mám s americkými nízkonákladovkami a Air France a Paříží jako takovou (z hlediska letiště).

Která z ryze českých destinací je pro vás velmi atraktivní?

Líbí se mi Rovensko a Šumava.

Máte v sobě ukotven klasický dovolenkový režim, tedy lyžování v zimě a moře v létě?

Můj režim v létě teplo, v zimě teplo. Zimní sporty mě až zas tolik nelákají, zima není můj hlavní favorit co se týče nabídky ročních období a když je možnost vycestovat do tepla, určitě ji nepromeškáme.

Trávíte dovolenou spíše aktivně, nebo pasivně? Vždy s dětmi, nebo se umíte utrhnout pouze s partnerem?

Mám rád kombinaci obojího – aktivní dovolená prokládaná knížkou a nicneděláním. Pohyb určitě potřebuji, ale vše v rovnováze. Preferuji, když se na dovolené mohu naučit něco nového – potápění, plachtění atd. Důležité je přepnout se do mimopracovního režimu a hlavně si odpočinout.

Co nesmí chybět ve vaší (KPZ) krabičce poslední záchrany?

Kniha, teď spíše iPad, maska, šnorchl, ploutve, podvodní pouzdro, foťák s kamerou. Moje žena a dobrá parta lidí. A samozřejmě vypnutý telefon.

Jakým typem fotoaparátu nebo kamery zachycujete vaše dovolenkové zážitky?

Lumix GF1 + GoPro HD.

Jak by vypadala cesta Petra Máry kolem světa?Itinerář

 • Praha – Boston (6 265 km)
 • Boston – Bahamy (1 887 km)
 • Bahamy – Mexiko (1 795 km)
 • Mexiko – Havaj (5 809 km)
 • Havaj – Nový Zéland (7 319 km)
 • Nový Zéland – Austrálie (3 140 km)
 • Austrálie – Indonésie (3 427 km)
 • Indonesie – Hong Kong (3 428 km)
 • Hong Kong -Reunion (7 958 km)
 • Reunion – Sicílie (7 803 km)
 • Sicílie – Praha (1 358 km)

Celkem: 50 189 km (vzdušnou čarou)

Zdroj (photocredit) úvodní fotografie: Kevin Labianco

Facebook komentáře:

Zajímavosti a tipy

Zájezd v režimu first minute lze letos pořídit se slevou v průměru 18 %

Při nákupu zájezdu v režimu first minute mohou Češi v letošním roce ušetřit v průměru 18 % z katalogové ceny pobytu. Vyplývá to ze srovnání nabídek cestovních kanceláří na sezónu 2013, které provedla cestovní agentura Invia.cz. Díky včasnému nákupu mohou lidé získat k zájezdu bonusy navíc. Letos cestovní kanceláře nabízí ve větší míře parkování na […]