Walter Pavliš: Příští rok mě čekají čtyřkolky v Mongolsku

Walter je cestovatelem dvou tváří. Na jedné straně je rád, když může strávit plánovanou dovolenou se svou rodinou, na straně druhé si však každý rok najde čas na realizaci expedice, která je plná neprobádaných míst i událostí. Rád objevuje, řeší záhady i neobvyklé jevy. Letos na jaře navštívil Tanzánii, těší se do Mongolska. S batohem na zádech mu není cizí žádný kontinent.

Walter PavlišWalter Pavliš (*1971), ředitel obchodu a oddělení PR společnosti ecommerce.cz, žije trvale v Brně. Jezdí v automobilu Land Rover Defender; tento typ i model vozidla je pro něj právě tím, které si vždy přál. Těžko říci co by se muselo stát, aby měnil. Mezi jeho tři nejoblíbenější značky patří Google, ecommerce a Sazka. Na své prozatím neuskutečněné cestě kolem světa by vzdušnou čarou urazil zhruba 60 860 km.

Jaká byla vaše dosud nejkrásnější dovolená?

Určitě na Sibiři u jezera Bajkal. Jeli jsme tam s kamarády – studovali jsme všichni geologii. Měsíc jsme hledali a zkoumali minerály v okolí jezera. Tamní štoly byly plné úžasných nerostů. Samozřejmě jsme lezli na okolní hory. Na místo jsme dorazili vlakem – Transsibiřskou magistrálou. Jeli jsme sedm dní. Celá dovolená nás tehdy přišla na sto dolarů.

Vyberte 10 míst, která byste navštívil na cestě kolem světa…

Paříž, Island, Oak Island, Kanada, Amazonka, Velikonoční ostrovy, naleziště opálů v Austrálii, Velká Čínská zeď a v podstatě celá Čína, Kamčatka, Mongolsko.

… a my vám ukážeme, co byste mohl vidět

Zdroje fotografií (photocredit): 1. Paříž, Francie, 2. Island, 3. Oak Island, Kanada, 4. Oak Island, Kanada, 5. Kanada, 6. Amazonka, Jižní Amerika, 7. Velikonoční ostrovy, Polynésie, 8. Lightning Ridge, Austrálie, 9. Velká Čínská zeď, Čína, 10. Čína, 11. Kamčatka, Rusko, 12. Mongolsko.

Kde jste byl na dovolené naposledy a kam se chystáte příště?

Letos na jaře jsem vyjel s partou kamarádek do Tanzánie. Vylezli jsme na Kilimandžáro, které mě dost překvapilo svou náročností. Příští rok se chystáme na čtyřkolkách do Mongolska. Pojede se zhruba 2 000 kilometrů. Zatím se nás tam chystá deset, ale podle zkušeností budeme rádi, když nakonec vyrazíme čtyři.

Jaká byla vaše nejzajímavější pracovní cesta?

Nejzajímavějším zážitkem z pracovní cesty byla samotná cesta do New Orleans, kam jsem jel za firmu přebírat ocenění Microsoft 2009 Central and Eastern European Partner of the Year. Měl jsem opět na vlastní oči možnost vidět životní styl Američanů, který mi opravdu nesedí.

Jaký byl váš nejhorší zážitek z cest?

S odstupem času se mi všechny zážitky, které v dané chvíli nebyly moc příjemné, jeví jako skvělé dobrodružství, na které rád vzpomínám. Takže si momentálně nevybavuji nic, z čeho bych měl špatný pocit.

Jak a podle čeho vybíráte dovolenou?

Velice rád řeším záhady a zvláštní jevy, takže si místo, kde strávím dny volna, vybírám podle nich. Když se někde vyskytne něco, co mě zaujme, jedu tam. Takhle jsem odjel například na Srí Lanku pátrat po záhadě trpasličího kmene a po zpívajících rybách. Mikrofonem se nám podařilo opravdu zachytit zvuky, které by bylo možné považovat za zpěv. Nahrávka ale není příliš kvalitní. O trpasličím kmenu, který na Srí Lance opravdu žil, nám povyprávěly místní domorodé kmeny, za nimiž jsme se vypravili. Obecně lze říci, že mám rád místa, kde je ještě možné něco objevovat.

Se kterými cestovními kancelářemi, popř. leteckými přepravci jste byl velmi spokojen?

S cestovními kancelářemi příliš nejezdím, cesty plánuji vlastními silami po vlastní trase. Co se přepravců týče, vzhledem k místům, do kterých cestuji, si příliš vybírat nemohu. Ale pamatuji si, že jsem byl příjemně překvapen Lufthansou.

Která z ryze českých destinací je pro vás velmi atraktivní?

Moravský kras, který je pro mě jako jeskyňáře rájem na zemi a kde jsou ještě neprobádaná místa. Také mám rád Pálavu – magické místo, kde žili lovci mamutů a kde se vytvářely dějiny Velké Moravy; líbí se mi i Vysočina s nádhernou přírodou.

Máte v sobě ukotven klasický dovolenkový režim, tedy lyžování v zimě a moře v létě?

Rozhodně ne a dost mě rozčilují všichni, kteří se mě v zimě snaží neustále tahat na lyže.

Trávíte dovolenou spíše aktivně, nebo pasivně? Vždy s dětmi, nebo se umíte utrhnout pouze s partnerem?

Ležet a nic nedělat mi nejde, takže odpověď zní: aktivně. V létě jezdím samozřejmě s manželkou a dětmi, ale každý rok si naplánuji nějakou zajímavou expedici; sbalím batoh a vyrážím do světa, do míst opředených záhadami a legendami.

Co nesmí chybět ve vaší (KPZ) krabičce poslední záchrany?

Lahev slivovice. Mám vyzkoušeno, že funguje i na výškovou nemoc.

Jakým typem fotoaparátu nebo kamery zachycujete vaše dovolenkové zážitky?

Mám zrcadlovku Olympus E-300. Některé fotky, které z cest dovezu, se objevují na výstavách v rámci cyklů Obrazy z cest. V tomto klubu fotí podobní nadšenci jako jsem já. Teď máme například výstavu na brněnském letišti. Jmenuje se “Kde se létá vzhůru”.

Jak by vypadala cesta Waltera Pavliše kolem světa?Itinerář

 • Brno – Paříž (1 039 km)
 • Paříž – Island (2 388 km)
 • Island – Vancouver (5 542 km)
 • Vancouver – Oak Island (4 029 km)
 • Oak Island – Manaus (4 554 km)
 • Manaus – Velikonoční ostrovy (12 665 km)
 • Velikonoční ostrovy – Lightning Ridge, Austrálie (2 710 km)
 • Lightning Ridge – Kamčatka (13 801 km)
 • Kamčatka – Peking (6 237 km)
 • Peking – Shanhaiguan (286 km)
 • Shanhaiguan – Mongolsko (2 209 km)
 • Mongolsko – Brno (5 400 km)

Celkem: 60 860 km (vzdušnou čarou)

Zdroj (photocredit) úvodní fotografie: Alvarez_cobb

Facebook komentáře:

Zajímavosti a tipy

Zájezd v režimu first minute lze letos pořídit se slevou v průměru 18 %

Při nákupu zájezdu v režimu first minute mohou Češi v letošním roce ušetřit v průměru 18 % z katalogové ceny pobytu. Vyplývá to ze srovnání nabídek cestovních kanceláří na sezónu 2013, které provedla cestovní agentura Invia.cz. Díky včasnému nákupu mohou lidé získat k zájezdu bonusy navíc. Letos cestovní kanceláře nabízí ve větší míře parkování na […]