10 tipů na dovolenou, které vám prodlouží léto

Letní prázdniny jsou u konce, to však neznamená konec dovolených. Cestování mimo hlavní turistickou sezónu přináší řadu výhod, které objevuje stále více Čechů. Klidné pláže, krásné počasí a nižší ceny, právě to jsou hlavní přednosti dovolené v měsíci září. Doporučujeme vám proto deset nejoblíbenějších destinací, díky nimž si prodloužíte léto.

Tip 1: Turecká riviéra (Turecko)

Turecká riviéra se táhne podél pobřeží Středozemního moře a její nejkrásnější písečné pláže se nacházejí v okolí letovisek Alanya, Antalya, Side nebo Kemer. Písek na proslulé Kleopatřině pláži je údajně dovezen až z Egypta. Teplé moře a průměrná teplota vzduchu na úrovni 28 °C dělají z Alanye vhodné místo pro strávení pozdní dovolené. Turisté z celého světa se sem sjíždějí a vychutnávají atmosféru bývalého sídla pirátů. Populární jsou i návštěvy okolních banánových plantáží. Nevšední zážitek nabízí také blízké krápníkové jeskyně, k nimž se dá doplavat nebo doplout lodí. Návštěvníci přijíždějí na Tureckou riviéru především díky množství obchodů, restaurací a barů, které se nacházejí v jednotlivých letoviscích.

Tip 2: Andalusie (Španělsko)

Na jižní části Pyrenejského poloostrova se rozkládá Andalusie, která je proslulým krajem býčích zápasů, flamenca i sherry. Při zářijové dovolené se zde setkáte s teplotami okolo 30 °C. Populárními destinacemi pro strávení dovolené jsou Costa del Sol, ležící ve Středozemním moři, a Costa de la Luz, které omývá voda Atlantského oceánu. Pobřeží Andalusie s rozlehlými písčitými plážemi si díky pozvolnému přístupu do moře oblíbily především rodiny s dětmi. Volné chvilky můžete využít k cestování, například do blízké Granady s působivým hradem Alhambra.

 

 

Tip 3: Djerba (Tunisko)

Ostrov Djerba leží na jihu Tuniska a s pevninou je spojen silnicí vybudovanou v mělkém moři. Na největším ostrovu severní Afriky se teploty v září a říjnu pohybují okolo 30 °C. Jako výletní destinace je vyhledávaný pro pohodlné pláže s jemným pískem a koupání v čistém moři. Djerba nabízí i výborné podmínky pro vodní sporty – potápění, surfování, vodní lyžování i rybaření. Veškeré sportovní vybavení je možné zapůjčit přímo na plážích. Oblíbenou atrakcí jsou trhy ve městech Midoun a Houmt, vybízející k nákupům zdejších produktů, zejména textilu, keramiky či stříbra. Ke koloritu trhů patří i smlouvání cen.

Tip 4: Hurghada (Egypt)

Egyptské turistické letovisko Hurghada na břehu Rudého moře nabízí dokonalé spojení odpočinkové dovolené a zážitkového zájezdu. V jedné z nejnavštěvovanějších přímořských destinací se denní teploty v září či říjnu pohybují kolem 30 °C, teplota moře je na úrovni příjemných 24 °C. Panuje zde ideální klima pro relaxaci na dlouhých písčitých plážích i na výlety do Káhiry a Luxoru. „Návštěvu Luxorských chrámů a dalších egyptských památek doporučujeme nejlépe na podzim, kdy jsou teploty nižší než v létě. Dlouhý pobyt na slunci v letní výhni by mohl vést ke zdravotním problémům,“ sdělil Michal Tůma z cestovní agentury Invia.cz. V letovisku Hurghada je pro turisty po celý rok zajištěno komfortní ubytování, kvalitní služby a samozřejmostí jsou i luxusní restaurace.

Tip 5: Jižní Dalmácie (Chorvatsko)

Jižní Dalmácie patří k nejpřitažlivějším chorvatským destinacím. Slunečné subtropické klima se zářijovými teplotami vzduchu kolem 25 °C, pláže s hrubým pískem či oblázky a tyrkysově průzračné moře jsou hlavními charakteristickými znaky této oblasti. Turistický i kulturní život je soustředěn do historického města Dubrovník, jehož centrum se zachovalými hradbami je zapsáno na seznam světového dědictví UNESCO. Nejenom zde jsou však k dispozici kvalitní služby. S ochotou a veškerým turistickým servisem se zájemce setká i na místech romantických skalních útvarů Konavelských stěn či u řeky Neretvy. Pohodovou dovolenou je možné prožít také na poloostrovu Pelješac nebo na ostrově Korčula. Nejvýhodnější je pronajmout si v Jižní Dalmácii apartmán a dopravit se na dovolenou vlastním autem.

Tip 6: Kanárské ostrovy (Španělsko)

Kanárské ostrovy, které patří pod správu Španělského království, leží jen 100 km od Západní Sahary. Ostrovy Gran Canaria, Lanzarote, Tenerife a Fuerteventura patří k nejnavštěvovanějším turistickým oblastem světa. Jedním z důvodů této obliby je skutečnost, že se zde průměrné teploty celoročně pohybují mezi 20 °C a 30 °C. Pro místní letoviska je typická vysoká kvalita služeb. Návštěvníci mohou očekávat komfortní hotely, udržované pláže a restaurace s širokou nabídkou kulinářských delikates. K dovolené na Kanárských ostrovech patří i pestrý noční život v letoviscích.

Tip 7: Kréta (Řecko)

Kréta je pátým největším středomořským ostrovem a největším řeckým ostrovem vůbec. V září se teplota vzduchu nejčastěji pohybuje nad 25 °C. Právě zářijové teploty jsou ideální pro poznávání zdejších měst Chania, Rethymno a především Heraklion, v jehož blízkosti se nachází nejslavnější památka minojské civilizace Knossos. Turisté hledající odpočinek volí především letoviska na severním pobřeží ostrova, které je lemováno krásnými plážemi s kvalitními službami. Naopak na jihu Kréty je pláží méně, tuto stranu vyhledávají potápěči pro své výpravy.

Tip 8: Kypr

Unikátní poloha ve východní části Středozemního moře zaručuje Kypru mimořádné klimatické podmínky. Letní počasí zde panuje od května až do října, kdy teploty šplhají nad 25 °C. Kypr navíc nabízí jedno z nejzdravějších podnebí světa. Dovolená na tomto ostrově je proto mimo hlavní sezónu, kdy nepálí ostré slunce, vhodná pro seniory. Nejkrásnější pláže s jemným bílým pískem se nacházejí v oblasti Ayia Napa. Pokud zvolíte dovolenou na Kypru, předem si zjistěte, do jaké části cestujete. Jih ostrova je totiž součástí Evropské unie a jako cestovní doklad vám postačí občanský průkaz. Při cestě na sever ostrova si musíte vyřídit cestovní pas.

Tip 9: Madeira (Portugalsko)

Madeira, portugalské souostroví vulkanického původu, leží v Atlantském oceánu, necelých 600 km od Maroka. Madeira je vyspělá, bezpečná země Evropské unie, poskytující vysoký standard turistických služeb. Teplota vzduchu na Madeiře dosahuje v září a říjnu přibližně 25 °C, přičemž teplota vody se celoročně pohybuje okolo 20 °C. Ideálním místem pro koupání je jih ostrova, který je pohořím chráněn před silným větrem. Madeira je vyhledávanou destinací také pro svou přírodu. Hornaté vnitrozemí nabízí rozmanité trasy pro pěší turistiku, nevšední zážitky poskytují cesty vavřínovými pralesy, hlubokými údolími s říčkami a vodopády a nedotčenou panenskou přírodou.

Tip 10: Rhodos (Řecko)

Pro řecký ostrov Rhodos, ležící v Egejském moři, jsou charakteristické zářijové teploty v rozmezí 25 °C až 30 °C. Rhodos láká množství turistů především svým kulturním bohatstvím, přírodními krásami, průzračným mořem i čilým nočním životem. Jako většina ostrovů i na Rhodu se podmínky ke koupání významně liší. Nejlepší pláže, které jsou tvořeny drobnými oblázky nebo pískem, se nacházejí na jihovýchodě ostrova. Západ je typický kamenitými a štěrkovitými plážemi. „Na západní straně Rhodu fouká silný vítr, proto je tato oblast vyhledávána milovníky windsurfingu.

Facebook komentáře:

Zajímavosti a tipy

Zájezd v režimu first minute lze letos pořídit se slevou v průměru 18 %

Při nákupu zájezdu v režimu first minute mohou Češi v letošním roce ušetřit v průměru 18 % z katalogové ceny pobytu. Vyplývá to ze srovnání nabídek cestovních kanceláří na sezónu 2013, které provedla cestovní agentura Invia.cz. Díky včasnému nákupu mohou lidé získat k zájezdu bonusy navíc. Letos cestovní kanceláře nabízí ve větší míře parkování na […]