Libor Kříž: Mnou osobně navštívený nejnižší bod na Zemi je definitivně v Údolí smrti

Strávit dovolenou dlouhodobě na jednom místě? Tak to Libora rozhodně nebere. Cestování a dovolené – tedy ty po vlastní ose – vymýšlí a detailně plánuje nejraději sám. Když je čas, dobrá osádka a posádka, pak výlet nemá chybu. Na další dovolenou by rád zavítal do Lisabonu, Torres Vedras, města Porto apod. Výběr lokalit definitivně svědčí o tom, že Libor rozhodně není přívržencem zimy a zasněžených svahů.

Libor KřížLibor Kříž (*1976), obchodní ředitel ve společnosti Extra Publishing, žije trvale v Brně. Jezdí v automobilu značky Ford, ovšem vysněný automobil je Aston Martin Rapide Luxe. Mezi jeho nejoblíbenější tři značky patří Apple, Montblanc a Moleskine. Na své prozatím neuskutečněné cestě kolem světa by vzdušnou čarou urazil zhruba 60 823 km.

.

Jaká byla vaše dosud nejkrásnější dovolená?

Ačkoliv jsem trasu směrem k Francouzské riviéře a dál do Španělska absolvoval již nesčetněkrát, nedám na tento výlet (samozřejmě po vlastní ose) dopustit. Odpověď je tedy jednoznačná. Na jih! Cesta je pokaždé jiná, krásných míst z Brna či Prahy až k Barceloně je nekonečné množství. Pokud je čas, dobrá osádka i posádka, není třeba váhat a vydat se až k přístavnímu městu Tarragona, dál k Valencii, Cartageně nebo až k Gibraltaru, místu zvanému „skála“, nejjižnějšímu cípu Pyrenejského poloostrova. Věřím, že se mi brzy podaří nevracet se zpět španělskou stranou a podívám se i do Portugalska, tedy k břehům Atlantského oceánu.

Vyberte 10 míst, která byste navštívil na cestě kolem světa…

Whitsunday Island (Austrálie), Atol Pinaki (Francouzská Polynésie), Moho Cay (Belize), Maui (Havaj), Rarotonga (Cookovy ostrovy), Jalapão (Brazílie), skalní město Petra (Jordánsko), Petrohrad (Rusko), Isla Pacheco (Chile), Port Louis (Mauricius)..

… a my vám ukážeme, co byste mohl vidět

Zdroje fotografií (photocredit): 1. Whitsunday Island, Austrálie, 2. Whitsunday Island, Austrálie, 3. Francouzská Polynésie, 4. Moorea, Francouzská Polynésie, 5. Moho Cay, Belize, 6. Maui, Havaj, 7. Maui, Havaj, 8. Rarotonga, Cookovy ostrovy, 9. Rarotonga, Cookovy ostrovy, 10. skalní město Petra, Jordánsko, 11. Petrohrad, Rusko, 12. Chile.

Kde jste byl na dovolené naposledy a kam se chystáte příště?

Že by Lisabon, Torres Vedras, Porto, Vigo, Ribeira, A Coruña? To by chtělo minimálně tři týdny volna v kuse. Tak uvidíme.

Jaká byla vaše nejzajímavější pracovní cesta?

Je to už pár let, ale ten zážitek se nedá z paměti vymazat. Pracovní cestu se dvěma kolegy do Las Vegas jsme si o nějaký ten den protáhli, půjčili si auto a užili si někonečných cest mezi L. V., přehradou Hoover Dam, Údolím smrti (Death Valley) a Grand Canyonem. Je opravdu těžko popsatelné, co řeka Colorado dokázala během dvou milionů let udělat s místní plošinou. Myslím, že všichni ti, kteří stáli na North Rim mi dají za pravdu. Nikdo nežije ve větší díře, než tamní obyvatelé.

Jaký byl váš definitivně nejhorší zážitek z cest?

Těžko říci, který je nejhorší. Stále si vzpomínám na sedmihodinové čekání na letišti ve Frankfurtu. Snažil jsem se dostat do Prahy. Dalo by se to přežít, ale měl jsem za sebou téměř desetihodinový let z New Jersey, přesněji z Newark Liberty International Airport. A to už zas taková hitparáda nebyla.

Vzpomínám si také na dva chlapce z Tunisu. Zřejmě moje peníze potřebovali více než já. Měl jsem si halt dávat pozor.

Třetí nepříjemnou zkušenost nebudu příliš konkretizovat. V roce 2001 – přesně 11. září – jsem se s kolegy, kteří přijeli z celého světa na meeting do Londýna, díval v „přímém přenosu“ (z přízemí londýnské budovy Tower 42) na neštěstí páchané v New Yorku. Jeden z nich měl v inkriminovaném letadle rodinného příslušníka.

Jak a podle čeho vybíráte dovolenou?

Protože služeb cestovních agentur moc nevyužívám, dovolenou docela detailně plánuji. Nestanovuji jen nejvzdálenější cíl, snažím se vybrat několik „záchytných“ cílů. Nejezdím tedy například jen do Španělska, Řecka, jezdím Španělskem ap.

Tyto delší zastávky totiž mají nespočet výhod: jednak je možné kvalitněji poznat více míst, je možné tuto zastávku opustit dříve (není-li „oukej“), nebo zůstat déle (je-li „efef“), je možné některé vynechat a dostat se k nim až třeba na zpáteční cestě atd.

Jsem rád, že si zatím tento typ cestování mohu dovolit já, a už si jej dokonce mohu dovolit i se svým synem. Což je skvělé!

Dovolená strávená (dlouhodobě) na jednom místě není nic pro mě. Mimochodem: jak je to s tou cestou a cílem?

Se kterými cestovními kancelářemi, popř. leteckými přepravci jste byl velmi spokojen?

Stran cestovek neumím odpovědět. Nevyhledávám je. Cesta je buď pracovní (tedy cestovka odpadá), nebo je soukromá/dovolenová, a v tom případě se snažím dopravu a přepravu řešit raději sám. Letadlo, auto, vlak. Přijde mi to jak zajímavější, tak volnější. Nesnáším totiž hromadnou přepravu a přesný timing. Z aerolinek stále chválím českého národního přepravce ČSA, spokojen jsem vesměs byl také s British Airways, Lufthansou i Swiss Int. Airlines. A docela bych se těšil (mít tu možnost) na Asiana Airlines. Tak třeba někdy.

Setkal jste se na cestách s nějakým nádherným gastronomickým zážitkem, který vám naprosto učaroval a rozhodně byste ho doporučil?

Přiznám se, že jsem v jídle velmi vybíravý; avšak ne proto, že bych byl gurmán, ale bohužel mi jisté ingredience nevoní. Pracuji však na sobě a rozhodně to už není tak děsné, jak tomu bývalo dříve. Mezi nezapomenutelné dobroty patří klasická česká svíčková a pivo, slovenské halušky s brindzou a uzeninou, maďarské slané kuře a víno odrůdy Számorodi szárasz, tuniská kapsa brik à l’œuf, koláč assida a pálenka boukha, pravý řecký pouliční gyros mixovaný z jehněčího a kuřecího, nefalšovaná americká snídaně (vejce, slanina, káva, lívance a tuna javorového sirupu), resp. newyorský třídolarový hot dog, turecké zvláštnosti z rýže a skořice, popř. extrasilný a sladký čaj. Co se týče kuchyně španělské, nesmím zapomenout na patatas bravas, luxusní empanada a tresku pil-pil. Itálii logicky vévodí pizza a pasta. Česká a poslední dvě jmenované kuchyně jsou podle mě prostě nejlepší na světě

Která z ryze českých destinací je pro vás velmi atraktivní?

Pavlovské vrchy (protože je to kraj vína, ale také outdoorových sportovních aktivit), Česká kanada (protože tam hodina trvá 120 minut) a Novohradské hory (protože tam to všechno začíná a také končí).

Máte v sobě ukotven klasický dovolenkový režim, tedy lyžování v zimě a moře v létě?

Rozhodně ne. Což ovšem také neznamená, že jezdím lyžovat v létě. Já prostě tu zimu moc nemusím. Proto se snažím využít horkých letních a superparádně barevných podzimních měsíců k tomu, abych nabil baterie a tu (ačkoliv mírnou) tuzemskou sibérii přečkal.

Vzpomenete si, kde na světě jste byl/a nejvýše (hory), resp. nejdále od domova?

Co se nejvyššího bodu týče, připadají v úvahu Vysoké Tatry. Když se ale proberu všemi neplánovanými výlety směrem vzhůru, vítězí zřejmě poslední lanovková stanice pod horou Mont Blanc, tzv. Aiguille du Midi; znamená to tedy výšku kolem 3 800 m n. m. Tento hank jsem zvládl bez použití kyslíkového přístroje, bez Šerpy, zato s oslem.

Mnou osobně navštívený nejnižší bod na Zemi je definitivně v Údolí smrti (Death Valley, USA), konkrétně solné jezero Badwater, asi 80 m pod úrovní moře. I tento ponor jsem zvládl bez použití kyslíkového přístroje.

Nejdále od domova… rozhodně poblíž města Tijuana, na mexicko-americké hranici. Překrásný kout planety, jen co je pravda. Obzvláště od soumraku do úsvitu.

Co nesmí chybět ve vaší (KPZ) krabičce poslední záchrany?

iPhone s datovým tarifem, aplikace Navigon, ale i offline mapy, průvodci Lonely Planet, 50 euro a 50 dolarů v hotovosti, slivovice, lístek s důležitými telefonními a bankovními čísly. Na všechno ostatní stačí MasterCard v Evropě a VISA v Americe.

Jakým typem fotoaparátu nebo kamery zachycujete vaše dovolenkové zážitky?

Běžně si vyhraji s iPhonem 4 a několika aplikacemi, které dovedou s pořízenými snímky divy (nejčastěji Hipstamatic, Polaroid, popř. Crossprocess a Camera+). Když to s focením myslím vážně, pak Canon G10 pro streetphoto, resp. Canon EOS 40D s tou nejširší Sigmou 10-20.

Koho byste Vy osobně zařadil mezi úspěšné Čechy? Dáte nám tip, doporučení?

Valnou většinu lidí – které jste na Kamjezdi.cz již ulovila – docela dobře znám. Doteď byly vaše otázky jaksi „lehčí“. A nyní mi chcete říci, že z těch, kteří by sem jistě patřili, mám vybrat jen jednoho? Fíha! Tak já budu touto cestou pozdravovat Cyrila Höschla.

Jak by vypadala cesta Libora Kříže kolem světa?Itinerář

 • Brno – Belize (9 571 km)
 • Belize – Brazílie (6 638 km)
 • Brazílie – Chile (2 920 km)
 • Chile – Atol Pinaki (11 941 km)
 • Atol Pinaki – Havaj (1 448 km)
 • Havaj – Cookovy ostrovy (3 659 km)
 • Cookovy ostrovy – Austrálie (5 992 km)
 • Austrálie – Mauricius (8 021 km)
 • Mauricius – Jordánsko (6 096 km)
 • Jordánsko – Petrohrad (3 063 km)
 • Petrohrad – Brno (1 474 km)

Celkem: 60 823 km (vzdušnou čarou)

Zdroj (photocredit) úvodní fotografie: John Bruckman

Facebook komentáře:

Zajímavosti a tipy

Zájezd v režimu first minute lze letos pořídit se slevou v průměru 18 %

Při nákupu zájezdu v režimu first minute mohou Češi v letošním roce ušetřit v průměru 18 % z katalogové ceny pobytu. Vyplývá to ze srovnání nabídek cestovních kanceláří na sezónu 2013, které provedla cestovní agentura Invia.cz. Díky včasnému nákupu mohou lidé získat k zájezdu bonusy navíc. Letos cestovní kanceláře nabízí ve větší míře parkování na […]